מי הבוס?

מי הבוס?
מי כרגע הדומיננטי בבית, הכלב או אתם? איך בכלל ניתן לדעת זאת?

כלב דומיננטי מרגיש שהוא מנהיג הלהקה או המשפחה. כלב כזה ינהם או אפילו ינשוך כל אדם, כלב או בעל חיים אחר אשר נראה לו כמאיים על מעמדו. לעיתים, הכלב יתנהג באופן זה כלפי חלק מבני הבית בלבד. דברים קטנים, שאנו לפעמים כלל לא שמים לב אליהם, עשויים לגרום לכלב לתקוף. ישנם כמה דברים שניתן לעשות בכדי לצמצם את התופעה:

• בלהקת כלבים, כלב דומיננטי הוא זה שאוכל ראשון. חשוב להקפיד להאכיל את הכלב אחרי שכל בני הבית מסיימים לאכול.

• חשוב שתהיו מסוגלים לקחת לכלב את קערת המזון בזמן שהוא אוכל, או להכניס לתוכה יד, מבלי להסתכן בנשיכה. הרגילו את הכלב לכך שאתם לוקחים לכלב את הקערה או מכניסים לתוכה יד ובוחשים את המזון. ניתן להכניס לכלב צ'ופר טעים, ובכך לחזק את הכלב על כך שהוא אפשר לכם לגעת לו באוכל.

• באופן דומה, חשוב שתהיו מסוגלים לקחת לכלב צעצועים, או כל דבר אחר שהכלב מחזיק.

• כאשר כלבים מגיעים למעבר צר, הכלב הדומיננטי עובר לפני שאר הכלבים. כלב דומיננטי יתנהג בצורה דומה עם בני אדם, ויצפה לעבור לפניהם בדלת, שער או כל מעבר צר אחר. הקפידו על כך שאתם תמיד תעברו לפני הכלב במקומות כאלו. אם יש צורך, השאירו על הכלב רצועה גם בתוך הבית, בכדי לאפשר לכם לוודא שהכלב לא יעבור לפניכם.

• בלהקת כלבים, הכלב הדומיננטי הוא זה שיחליט לאן הולכים, מתי ובאיזה קצב. עם בני אדם, כלב דומיננטי יילך לפני האנשים, ואף ימשוך ברצועה. כדי למנוע זאת, למדו את הכלב ללכת ב"רגלי" עם רצועה רפוייה, ותוודאו שאתם אלו שקובעים את המסלול את קצב ההליכה.

• המקום הנוח ביותר למנוחה נתפס על-ידי מנהיג הלהקה, בעוד שאר הכלבים נאלצים להסתפק במקומות נוחים פחות. רצוי לא לאפשר לכלב לעלות על מיטות, ספות וכורסאות. ניתן ללמד את הכלב איסור זה באמצעות תיחום (קשירה קצרה או כלוב טיסה) ושחרורו בבית בהשגחה בלבד. אם החלטתם שמותר לכלב לעלות על רהיטים אלה, חשוב לוודא שאתם יכולים להזיז או להוריד את הכלב מהם בכל זמן. אפשר לספק לכלב מיטת כלבים, או מקום חמים ונעים המיועד עבורו.

• אוננות בכלבים היא סימן לדומיננטיות. אם כלבכם מאונן עליכם, על אורחים, על כלבים או על בעלי חיים הוא מנסה להראות דומיננטיות. יש למנוע מהכלב לעשות זאת על בני אדם, באמצעות רצועה ו/או תרגילי משמעת.

• כלב דומיננטי לא יאפשר לכם לגעת בכל חלקי גופו, וילחם כאשר תנסו להחזיק אותו עבור הברשה. מומלץ להרגיל את הכלב להברשה יומיומית. כמו כן, רצוי לקבל הדרכה מהוטרינר כיצד לקצוץ לכלב ציפורניים, ולעשות זאת מדי פעם.

• כלב דומיננטי לא יהיה ממושמע, או יקשיב לכם "רק כשמתחשק לו". חשוב לעבוד עם כלב כזה על תרגילי משמעת, ולהגיע למצב בו יש לכם שליטה על הכלב.

בכל מקרה של כלב דומיננטי שתוקף או מאיים על בעליו, מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים מנוסה, המומחה בבעיות התנהגות. חשוב לזכור שכאשר כלב כזה מרגיש מאויים, הוא עשוי לתקוף גם את בעליו.


חזרה
שתף בפייסבוק