ספורט האג'יליטי

ספורט האג'יליטי

לחצו להגדלה

אג'יליטי הוא ספורט כלבני המשלב זריזות ודיוק. על הכלב לעבור מסלול מכשולים בצורה המדויקת ביותר, ובזמן הקצר ביותר. הספורט החל את דרכו כמופע בתחרות הקראפטס באנגליה בשנות השבעים של המאה הקודמת, ומאז התפתח להיות ספורט תחרותי לכל דבר. ברחבי העולם יש מספר איגודים המקיימים תחרויות אג'יליטי.

המכשולים מחולקים למספר סוגים. רוב המסלול בנוי ממשוכות מעליהן הכלב צריך לקפוץ, ויש גם משוכה בצורת חומה, קפיצה למרחק וקפיצה דרך צמיג. מתקנים נוספים הם מנהרות ושרוולים, דרכם הכלב צריך לעבור. ישנו סלאלום המורכב מ-12 מוטות, אותם הכלב צריך לעבור בצורה מדויקת. בחלק מהמקצים ישנם גם שלושה מתקנים עליהם הכלב צריך לטפס, כשהוא נוגע באיזורים הצבועים בצבע שונה בעלייה למתקן ובירידה ממנו. שלושת מתקנים אלה נקראים בדרך כלל "מתקני נקודות מגע". קיים גם שולחן, עליו הכלב צריך להמתין במשך 5 שניות.

קפיצה למרחק. מאחור: משוכה רגילה  מתקן סלאלום

לחצו להגדלה

בשביל לעבור את המסלול בצורה הטובה ביותר, יש ללמד אותו לעבור את המתקנים בצורה הנכונה, ובנוסף חשוב לבנות תקשורת טובה עם הכלב. במהלך ריצת המסלול, הנוהג רץ עם הכלב ומסמן לו מה עליו לעשות באמצעות שפת גוף, כיוון התנועה שלו, האצה או האטה וכן באמצעות פקודות קוליות. כל צוות נוהג-כלב מתאמן שוב ושוב כדי להגיע לתקשורת טובה, כך שהכלב יפנה בזמן הנכון, יקפוץ מעל המשוכות מבלי להפיל אותן, יעבור את הסללום במהירות וללא טעויות, יגע בנקודות המגע וכו'.

הנוהג מנחה את הכלב באמצעות שפת גוף ופקודות קוליות

לחצו להגדלה

בכל תחרות, השופט בונה מסלול חדש עבור כל מקצה. ישנם שני מקצים בכל רמת תחרות – מקצה קפיצות (ללא מתקני נקודות המגע) ומקצה אג'יליטי (אשר כולל חלק או כל המתקנים). לנוהג ניתנת אפשרות ללמוד את המסלול ולתכנן את הריצה בו, בהתאם להיכרות שלו עם הכלב וליכולת התקשורת של הנוהג עם הכלב. הכלב לא יודע לאן הוא אמור לרוץ, ותלוי בהנחיות של הנוהג. ביצוע המתקנים בסדר הלא נכון, או מהכיוון הלא נכון, יגרור פסילה. הפלת משוכות, קפיצה מעל נקודות המגע, כניסה או ריצה לא נכונה בסללום, או סירוב לבצע מתקן יגררו נקודות שליליות. ריצה שתארך זמן ארוך מדי תגרור גם היא נקודות שליליות. הכלב שינצח במקצה יהיה הכלב שיעבור את המסלול עם מינימום נקודות שליליות ובזמן הקצר יותר.

מקטע ממסלול אג'יליטי הכולל גשר ומנהרות

לחצו להגדלה

ספורט האג'יליטי מתאים לכלבים בריאים, ללא בעיות מפרקים או בעיות נשימה. רצוי לא לבצע פעילות כזו עם כלב כבד ומסיבי, כדי להמנע מפציעות הנובעות מנחיתה על הרגליים הקדמיות שוב ושוב, או מכיפוף הגב בסללום. בהרבה מהתחרויות הבינלאומיות, ישנם מספר גזעים המככבים בתחרויות אג'יליטי. אלו לרוב גזעים אנרגטיים מאד, שאוהבים לרוץ, אך גם קשובים לבעליהם. במקצי הגודל השונים נראה לרוב כלבי רועים כדוגמת הבורדר קולי, הרועה האוסטרלי או כלב הרועים השטלנדי, אך גם כלבי ציד כדוגמת הויסלה, ג'ק ראסל ופארסון ראסל טרייר. ישנם פודלים רבים המתחרים באג'יליטי בהצלחה רבה. גם כלבים מעורבים יכולים להשתתף, וחלקם מגיע לרמות הגבוהות ביותר.

שולחן מרופד למניעת פגיעות בנחיתה. כל כלב בריא יכול להשתתף באג'יליטי

לחצו להגדלה

בארץ קיימים כרגע שלושה מועדוני אג'יליטי – "3, 2, 1 מגע מועדון אג'יליטי" בהדרכתי בכפר הנוער מעו"ף בעכו, "אג'יליטי מישהו לרוץ איתו" באמץ שבעמק חפר, ו"החוג הישראלי לאילוף כלבים ואג'יליטי" בראשון לציון. ניתן ליצור קשר עם כל אחד מהמועדונים ולבדוק האם ספורט האג'יליטי מתאים לכם ולכלבכם.

איילה נאור – פשוט מאלפת
אילוף ויעוץ התנהגותי לכלבים וחתולים
052-5492460
www.ayalanaor.com
anaor@ayalanaor.com


חזרה
שתף בפייסבוק