פדיקור, גרסת החתול

  פדיקור, גרסת החתול
תלונות רבות של בעלי חתולים נוגעות בהרגלי שיוף הציפורניים של חתולים. החתול זקוק לשייף את ציפורניו מספר פעמים ביום, ובחלק מהבתים הוא בוחר לעשות זאת על הרהיטים או השטיחים. ספות רבות נראות כמו אחרי ביקור של ג'ק המרטש – הבד קרוע, משופשף ובלוי.

      שיוף הציפורניים משמש חתולים למספר מטרות. ציפורני החתול בנויות מעין שכבות, בדומה לבצל. שיוף הציפורניים מסיר את השכבה החיצונית הבלויה, וחושף שכבה פנימית יותר, בה קצה הציפורן עדיין לא נשחק, והוא חד. מסיבה זו, אנשים רבים חושבים שחתולים משחיזים את ציפורניהם. מטרה נוספת היא סימון טריטוריה, מלבד השריטות הבולטות לעין, בכפות הרגליים של חתולים ישנן בלוטות המפרישות ריח הייחודי לכל חתול, כך שחתול אחר שיגיע לאותו המקום מאוחר יותר יוכל לזהות מי היה במקום וסימן את הטריטוריה. מטרה נוספת היא התמתחות – כשם שאנחנו מתמתחים כאשר אנחנו קמים משינה או מתכוננים לפעילות גופנית, כך גם חתולים. שיוף הציפורניים מותח את השרירים, ומכין את החתול לפעילות גופנית, גם אם הוא חתול בית עצלן וישנוני.

      בשביל למנוע מחתולים להשתמש בספות או ברהיטים אחרים לשיוף ושמירת הציפורניים, כדאי לצפות בחתול ובהרגלי השיוף שלו, ולבחור משטח גירוד המתאים להרגליו. מיקום מתקני הגירוד, סוג המשטח שלהם וכיוון משטח הגירוד (אופקי או אנכי) כמו גם גובה משטח הגירוד, חשובים ביותר כשרוצים למנוע שריטת ספות.

  • מיקום המשטח: בגלל ששיוף הציפורניים משמש גם לסימון טריטוריה, משטח הגירוד צריך להיות ממוקם סמוך לרהיטים או החפצים האחרים אותם החתול שורט. אם תהיה לחתול חלופה אטרקטיבית נוספת סמוך לרהיטים אלו, ובמיוחד אם החלופה תהיה מושכת יותר מאשר הרהיטים, החתול יעדיף להשתמש במשטח הגירוד. קיימים משטחי גירוד דקורטיביים ויפים, אותם ניתן לשלב בעיצוב הבית והסלון.

 

  • מרקם משטח הגירוד: אם החתול מעדיף לשייף את ציפורניו על בד גס, משטח גירוד עשוי חבל סיזל או בד יוטה גס יהיה אטרקטיבי עבורו. אם, לעומת זאת, החתול בחר להשתמש בחלקי העץ של הרהיטים, או במשטח קשה אחר, סביר להניח שהחתול יעדיף משטח גירוד עשוי עץ. ישנם חתולים אשר אוהבים להשתמש גם במשטחים קשים וגם במשטחי בד גס, ולכן לפעמים צריך יהיה להביא שני משטחי גירוד שונים, או לרכוש משטח גירוד המשלב את שני סוגי המשטחים.

 

  • משטח אופקי או אנכי: אם החתול עמד על הרצפה והתמתח לאורך ידיות הספה כדי לשרוט אותה, קנו לו משטח גירוד אנכי וגבוה. אם הוא עומד על גב הספה או הכריות, ומשייף את ציפורניו שם, דאגו שהמשטח יהיה אופקי.

 

  • גובה המשטח: גובה משטח הגירוד צריך להיות כזה שיאפשר לחתול לעמוד על רגליו האחוריות, להתמתח למעלה ועדיין להצליח להגיע לחבל או משטח גירוד אחר במצב כזה. זכרו כי שיוף הציפורניים משמש חתולים גם כדרך למתוח את השרירים.

 

  • יציבות המשטח: חשוב שמשטח הגירוד יהיה יציב, ולא יתנדנד או יפול כאשר החתול משתמש בו. משטח לא יציב לא יאפשר לחתול להשתמש בו בצורה נוחה, ועלול להבהיל את החתול ולגרום לו לפחד ממנו.

 

לפעמים יש צורך במספר משטחי גירוד, במקומות שונים בבית, כדי לגרום לחתול להפסיק להשחית את הרהיטים בבית.


חזרה
שתף בפייסבוק